Marta Teresa Bejnar-Bejnarowicz


Wywiady


Biogram kandydatki

gorzowianka, architekt, społeczniczka, radna.

Absolwentka IV LO w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Odznaczona Honorową Odznaką Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej I stopnia za zaangażowanie w pracę na rzecz samorządu zawodowego architektów oraz życzliwość, wiedzę i doświadczenie.

Pracowała jako plastyk i grafik w Towarzystwie Kultury Teatralnej w Warszawie, była wykładowcą podstaw projektowania, specjalistą ds. zamówień publicznych. W Wydziale Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego pracowała do roku 2007. Następnie w biurach projektowych w Szczecinie i Gorzowie, a po uzyskaniu uprawnień do projektowania otworzyła autorskie biuro projektowe, które prowadzi do dziś.

Społecznie realizuje się w: Stowarzyszeniu Architektów Polskich SARP Oddział Gorzów Wielkopolski, Radzie Lubuskiej Okręgowej Izby Architektów, Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gorzowie „Jedyna Taka” oraz jako prezes Stowarzyszenia Ludzie dla Miasta. Aktywnie uczestniczy w działalności ogólnopolskich związków i stowarzyszeń: Piesza Polska oraz jako wiceprezes Kongresu Ruchów Miejskich skupiającego 40 organizacji miejskich z całego kraju. Absolwentka 23. Szkoły Liderów Politycznych.

Jest pragmatyczna, pracowita i aktywna. Obecna na niemal wszystkich spotkaniach społecznych, od konsultacji po budżet obywatelski. Jest inicjatorką popularnych w różnych dzielnicach Gorzowa latających dyżurów. W wolnych chwilach dużo czyta, ale jak sama przyznaje, głownie przepisów i literatury fachowej, a dzieciom przed snem najchętniej opowiadania skandynawskie. Uczestniczy w akcjach czytelniczych Klubu Czytających Rodzin czy Cała Polska czyta dzieciom. Z LDM i Biblioteką Pedagogiczną zorganizowała pierwszy w Gorzowie regał Bookcrossingowy, czyli wolnej wymiany książek, na przystanku pod Arsenałem.

Jest chętnie zapraszana w roli komentatora na konferencje, również naukowe. Jej inne spojrzenie na samorząd, planowanie przestrzenne czy udział mieszkańców w życiu społeczności, a także na inwestycje, wiele wnosi do publicznych debat o zarządzaniu i rozwoju miast.

Współpracownicy zapytani o jej cechy wymieniają przede wszystkim otwarty umysł i umiejętność sprawnego podejmowania decyzji. Mówią, że jest liderem, który nie stoi na piedestale, ale razem z grupą pcha sprawy do przodu. Mówią, że Marta wymaga od innych takiego zaangażowania, jakie sama wkłada w sprawy i czasem ciężko nadążyć za jej tempem.
Potrafi też cofnąć się o krok, przyznać się do błędu i czerpać z wiedzy ludzi z większym doświadczeniem. Tuż po wyborach w 2014 mówiło się o niej: ”Gdyby Polska Walcząca miała twarz, byłaby to twarz Marty Bejnar-Bejnarowicz”.

Prywatnie żona inżyniera, mama dwóch synów, rowerzystka i scrabblistka.