Anna Łaniewska


Biografia kandydatki

od 16. roku życia związana z kulturą, od 29 lat aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie, animatorka kultury, miłośniczka zwierząt.

Odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Laureatka nagrody Marszałka Województwa Lubuskiego za wybitne dokonania artystyczne. Wyróżniona Pierścieniem Melpomeny dla najpopularniejszej aktorki gorzowskiego teatru. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Ale sztuka! za spektakle: Samuela Becketta Akt bez słów – Komedia – Ostatnia taśma Krappa – Oddech.ka!” oraz 3xPiaf. Członek ZAiKS, ZASP oraz Związku Zawodowego „Solidarność”.

Egzamin aktorski zdała w 1995 r. przed Komisją ZASP, której przewodniczącym był Andrzej Łapicki. Od tamtej pory odegrała kilkaset teatralnych ról w sztukach dla dorosłych i dzieci. Jest autorką piosenek do spektakli dla najmłodszych, pomysłodawczynią nagrania przez nie płyty, autorką scenariusza spektaklu i jego reżyserem w finale projektu dla dzieci.

Od 16 lat współpracuje ze Studiem Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży przy Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie. Tu zdobyła m.in.: Główną Nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Dziecięcych Pro-Arte w Świebodzinie. Dzieci przez nią prowadzone występują obok zawodowych aktorów w licznych sztukach na deskach teatru, np.: Przygody Tomka Sawyera, Ten Obcy, Chłopcy z Placu Broni, Dziady, Makbet.

Praca z młodym pokoleniem, wychowanie przez sztukę, arteterapia, edukacja teatralna są jej wielką pasją, stąd liczne projekty realizowane samodzielnie w szkołach i przedszkolach oraz przy współpracy z instytucjami kulturalno-oświatowymi.

Wrażliwa na sprawy potrzebujących, współpracowała z gorzowską Fundacją Mam Marzenie. Jest wolontariuszką Fundacji Praw Zwierząt Anaconda oraz gorzowskiego Schroniska Azorki. Współorganizowała „Bal na cztery łapy i ogon”, aby zdobyć fundusze na ratowanie bezdomnych i potrzebujących zwierząt. Uczestniczka gorzowskich Animalii.
W Klubie Myśli Twórczej Lamus brała udział m.in. w koncertach piosenek Cohena, Brela i Brassensa; śpiewała w Klubie Jazzowym Pod Filarami, występowała w Domu Kultury Małyszyn, Grodzkim Domu Kultury, w Domu Kultury Chemik, bibliotekach czy na Teatralnej Scenie Letniej.